Хочемо розповісти Вам про остеопороз, методи і засоби його діагностики, та як запобігти переломам кісток, зокрема хребта та стегна, як повернути міцність скелета.

Остеопороз - це метаболічне захворювання скелета, що характеризується зменшенням кісткової маси , підвищеною крихкістю кісток, що приводить до збільшення ризику переломів.

Завдяки своїй поширеності, остеопороз отримав промовисту назву -«мовчазна епідемія століття». Дане захворювання майже не має клінічних проявів, по яких можна було б запідозрити остеопороз. Переломи виникають при незначних навантаженнях, при падінні з висоти власного тіла. Коли уражається хребет, то компресійні переломи можуть виникати навіть без факторів зовнішнього впливу, а в результаті навантаження від ваги власного тіла. Пацієнту з остеопорозом іноді достатньо підняти каструлю з їдою чи сумку з продуктами і отримати перелом чи пошкодити хребет.

Зменшення кісткової маси виникає у багатьох жінок у віці після 45-50 років і у чоловіків у віці за 60, що часто пов’язано з віковими змінами гормонального балансу або наявністю хронічних захворювань, які приводять до розвитку остеопорозу.

Всі люди старіють, але не всі хворіють на остеопороз. Є наступні фактори ризику виникнення остеопорозу:

-          Вік старше 50 років, генетична схильність

-          Слабкі, тонкі кістки скелета, малорухливий спосіб життя, тривала іммобілізація

-          Порушення менструального циклу, безпліддя, рання менопауза

-          Тривалий прийом кортикостероїдів, протисудомних препаратів, антацидів

-          Ендокринні захворювання (щитовидної залози, паращитовидних залоз, наднирників, хвороби гіпофіза, цукровий діабет, гіпогонадизм)

-          Ревматичні захворювання, хвороби органів травлення, ниркова недостатність, злоякісні пухлини, хвороби крові

-          Незбалансоване харчування, недостатнє споживання кальцію та вітаміну Д з їжею, низька маса тіла

-          Зловживання алкоголем, тютюнопаління, вживання понад 3 чашки кави в день…

Краще попередити переломи, ніж їх лікувати. Для цього лікар може направити пацієнта на обтеження:

-Рентген- чи ультразвукову денситометрію.

Двохенергетична рентгенівська абсорбціометрія є »золотим стандартром «діагностики остеопорозу.

Ультразвукова денситометрія є скринінговим методом діагностики, яка не спричиняє опромінення.

-лабораторну діагностику -визначення маркерів резорбції та формування кісткової тканини (остеокальцин, лужна фосфатаза, гідроксипролін…),мікроелементів (кальцію, іонізованого кальцію, фосфору, магнію), метаболітів вітаміну Д, паратиреоїдного гормону та ін.

 

Остеопороз - це хвороба, що добре лікується. Не варто самостійно призначати собі препарати кальцію, адже крім дефіциту кальцію в організмі, можливі й його надлишки, що негативно відобразиться на Вашому здоров’ї. Краще пройти обстеження, а лікар, в залежності від стану міцності кістки, чи то остеопенія, чи остеопороз, призначить комплексне лікування.

А от методи профілактики необхідно знати.

Щоб довше відчувати себе молодим та здоровим, необхідні регулярні фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі  (достатньо 10-хвилинного ультрафіолетового опромінення непокритих голови і рук тричі на день). Активний спосіб життя, пробіжки допоможуть кісткам стати сильнішими, зміцнять м’язи, покращать координацію і рівновагу.

Раціональне харчування має істотнє значення у профілактиці остеопорозу у любому віці, а особливо до 16 років, коли формується пік кісткової маси, та у жінок у постменопаузальному періоді, коли відбуваються швидкі темпи втрати кісткової маси. Необхідно вживати достатньо кальцію, магнію, фосфору, вітаміну Д.

Надавайте перевагу нежирним молочним продуктам, овочам, твердому сиру, злакам, фруктам, бобовим, нежирним сортам м’яса, вживайте сардину, скумбрію, оселедець, лосось.

Нехай Ваш хребет буде міцним і гнучким, адже вік людини визначається гнучкістю її хребта.

Чекаємо Вас на ультразвукову денситометрію.

 

Записуйтесь по тел.0958953420.